Το «μαγικό» καλοκαίρι του ελληνικού αθλητισμού (Βίντεο)

Γεμάτη αθλητικές συγκινήσεις ήταν η εβδομάδα που πέρασε, με τους Έλληνες αθλητές να χαρίζουν στη χώρα περισσότερα από δέκα μετάλλια, χρυσά, ασημένια και χάλκινα. Ο εθνικός ύμνος ακούστηκε στη Γλασκώβη και το Βερολίνο, κάνοντας υπερήφανους τους απανταχού Έλληνες. Πλην των μεταλλιών, πολλά ήταν και τα ρεκόρ που σημειώθηκαν. Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία στην ενόργανη, κατακτώντας τον τέταρτο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τίτλο του. Πλούσια ήταν η συγκομιδή μεταλλίων των Ελλήνων αθλητών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο, αλλά και στο αντίστοιχο της κολύμβησης στη Γλασκώβη, ενώ ιστορία έγραψε στο τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που μπορεί να ηττήθηκε στο Rogers Cup από τον Ράφα Ναδάλ, κατάφερε όμως να σκαρφαλώσει στο νο 15 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης το βράδυ της Κυριακής (12/8). Κατέκτησε για τέταρτη συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, αποδεικνύοντας πως δικαίως του έχει δοθεί το ψευδώνυμο «Lord of the rings».

Στο πρόγραμμα που εκτέλεσε, ο Πετρούνιας είχε βαθμό δυσκολίας 6.300 ενώ για την εκτέλεσή του πήρε 9.166. Έτσι, με συνολική βαθμολογία 15.466 άφησε πίσω του τον Τούρκο Ιμπραΐμ Τσολάκ που είχε 15.100 και τον Βρετανό, Κόρτνεϊ Τούλοχ που πήρε 15.000 βαθμούς.

«Χρυσός» ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος

Η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, που διεξάγεται στο Βερολίνο της Γερμανίας, έχει κατακτήσει συνολικά 6 μετάλλια (τρία χρυσά, δύο ασημένια και ένα χάλκινο).

Η αρχή έγινε με τον Μίλτο Τεντόγλου. Ο νεαρός αθλητής – είναι 20 ετών – στην πρώτη του εμφάνιση στη διοργάνωση κατάφερε να εντυπωσιάσει και να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο σπουδαίος άλτης της ΓΕ Γρεβενών κατέκτησε την πρώτη θέση με 8.25μ, που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση.

Διπλός θρίαμβος στο επί κοντώ με Στεφανίδη – Κυριακοπούλου

Η τεράστια επιτυχία του Τεντόγλου συνεχίστηκε στον τελικό του άλματος επί κοντώ, όπου δύο Ελληνίδες αθλήτριες κατάφεραν να κερδίσουν την πρώτη και τη δεύτερη θέση.

Με μία εκπληκτική εμφάνιση η Κατερίνα Στεφανίδη, Ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια, υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της από το 2016 στο Άμστερνταμ και αναδείχθηκε πρώτη, πηδώντας 4.85.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Νικόλ Κυριακοπούλου, η οποία επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις. Η Κυριακοπούλου πέρασε με επιτυχία τα 4.80.

Πρωτιά για την Παπαχρήστου

Η Βούλα Παπαχρήστου χρειάστηκε ένα πολύ καλό άλμα στον τελικό του τριπλούν για να κατακτήσει το πολυπόθητο χρυσό μετάλλιο.

Η Ελληνίδα αθλήτρια αναδείχθηκε πρώτη με 14.60μ. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι έφθασε στη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της και μετά το άλμα έδειξε με το δάκτυλο την μαύρη κορδέλα που έφερε δίπλα στο εθνόσημο σε ένδειξη πένθους για τα θύματα της πυρκαγιάς στην Αττική.

«Ασημένια» η Μαρία Μπελιμπασάκη

Η Μαρία Μπελιμπασάκη κατάφερε να φέρει ένα ακόμα μετάλλιο στην Ελλάδα. Η πρωταθλήτρια στον τελικό των 400μ. τερμάτισε στη δεύτερη θέση κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο κομμάτι της κούρσας, η Μπελιμπασάκη μπήκε πρώτη στα τελευταία 100 μέτρα, όμως, εκεί της «βγήκε» η κούραση και έχασε στο… νήμα το χρυσό. Μάλιστα η Πολωνή, Γιστίνα Σβιέτι, που πήρε την πρώτη θέση, τερμάτισε μόλις 4 δέκατα του δευτερολέπτου(50.41) πριν από τη Μαρία Μπελιμπασάκη.

Στο βάθρο και ο Δημήτρης Τσιάμης

Στα 36 του χρόνια ο Δημήτρης Τσιάμης κατάφερε να πετύχει τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του, κατακτώντας στην τρίτη θέση στον τελικό του τριπλούν.

Ο έμπειρος άλτης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί με καλύτερη προσπάθεια στα 16.78μ, που είναι και η καλύτερη εφετινή του επίδοση.

Έσπασε την «κατάρα» ο Κριστιάν Γκολομέεβ

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης, καθώς ο Κριστιάν Γκολομέεβ έσπασε την… κατάρα της τέταρτης θέσης και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, πετυχαίνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 21.44 (έναντι 21.52 που είχε κάνει στον ημιτελικό).

Ο 25χρονος κολυμβητής του Εθνικού μετρούσε μέχρι σήμερα πέντε τέταρτες θέσεις σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (50μ. ελεύθερο το 2012 και το 2016, 50μ. πεταλούδα φέτος, 4Χ100μ. ελεύθερο και 4Χ100μ. μικτή ομαδική το 2016), δεν πτοήθηκε όμως, συνέχισε να προσπαθεί και δικαιώθηκε, ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Χάλκινο για τον Απόστολο Χρήστου

Του μεταλλίου του Γκολομέεβ είχε προηγηθεί η κατάκτηση του χάλκινου από τον Απόστολου Χρήστου.

Ο Έλληνας κολυμβητής αναδείχθηκε τρίτος στον τελικό των 100μ. του υπτίου, τερματίζοντας σε χρόνο 53.72. Την πρώτη θέση κέρδισε ο Κλίμεντ Κολέσνικοφ με 52.53.

«Λύγισε» στον τελικό ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε, με τις εμφανίσεις του στο Rogers Cup στο Τορόντο, να στρέψει πάνω του τα βλέμματα όλων των «μεγάλων» του αθλήματος.

Έφτασε στον τελικό της διοργάνωσης, αφήνοντας απ’ έξω μεγάλα ονόματα, όπως ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Η τελευταία του «δοκιμασία» απέναντι στον Ισπανό Ραφάελ Ναδάλ αποδείχθηκε ιδιαιτέρως δύσκολη, όμως ο 20χρονος πάλεψε (κυρίως στο δεύτερο σετ) πριν τελικώς χάσει τον τίτλο.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Άγγιξε το όνειρο κι «εκτοξεύθηκε» στο νο 15 της παγκόσμιας κατάταξης

Ο Ναδάλ κατέκτησε το τρόπαιο με δύο μηδέν σετ, 6-2, 7-6. Όμως, ο Έλληνας τενίστας την ημέρα των γενεθλίων του, ήταν για μια ακόμη φορά εκπληκτικός και επέδειξε απίστευτη ωριμότητα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κάτω από τις συνεχείς επευφημίες εκατοντάδων Ελλήνων του Τορόντο.

Κοίταξε στα μάτια τον Ναδάλ, ήταν ανταγωνιστικός και προσπάθησε να φτάσει σε μια ακόμη νίκη αλλά στο τέλος παραδόθηκε στην ανωτερότητα του Ισπανού.

Χάλκινο μετάλλιο για Μαναβή και Τσοπούλου στο μπιτς βόλεϊ

Σπουδαία επιτυχία κατάφεραν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας στο μπιτς βόλεϊΔήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου, οι οποίες πανηγύρισαν το πρώτο τους μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά.

Νίκησαν στον «μικρό» τελικό του τουρνουά ενός αστεριού της FIVB στο Βαντούζ του Λιχτενστάιν με 2-1 (21-14, 10-21, 15-13) σετ τις Ελβετίδες Μπόμπερ, Βέργκε.

«Έλαμψαν» οι νεάνιδες στην κωπηλασία

Παγκόσμιες πρωταθλήτριες στη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου νεανίδων στέφθηκαν οι Μαρία Κυρίδου – Χριστίνα Μπούρμπου. Στο τελικό του διπλού σκιφ, οι Ισμήνη Νόνη – Ελένη Αγιώτη κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο!

Η Χριστίνα Μπούρμπου τόνισε πως απήλαυσε τον αγώνα, ο οποίος, όπως χαρακτηριστικά τόνισε: «ήταν ξεκάθαρα πολύ πιο δύσκολος από τους προηγούμενους. Ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσουμε τις διάφορες συνθήκες που βρίσκαμε».

Στο δεύτερο σκαλί του κόσμου Σχιζοδήμος-Γκαϊδατζής

Από το ίδιο αγώνισμα , το διπλό σκιφ, αλλά τους εφηβους ήρθε και το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο. Οι Πέτρος Γκαϊδατζής-Γρηγόρης Σχιζοδήμος που στον ημιτελικό είχαν σημειώσει νέο παγκόσμιο ρεκόρ κατάφεραν σε μια πολύ απαιτητική κούρσα με πολύ έντονο συναγωνισμό να κατακτήσουν την 2η θέση και να προσθέσουν το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο σχετικό πίνακα. Οι δυο Έλληνες κωπηλάτες αν και 3οι ως τα 1500μ. ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία μέτρα και κατάφεραν να τερματίσουν 2οι με επίδοση 6:29.57 ενώ την 1η θέση πήρε το πλήρωμα της Γερμανίας με 6:26.39 και 3ηήταν η βάρκα της Τσεχίας με 6:31.67. «Ήταν η καλύτερη κούρσα που έχουμε κάνει ποτέ αλλά και η πιο δύσκολη. ΟΙ συνθήκες ήταν πολύ αντίξοες αλλά θέλαμε πολύ να τα καταφέρουμε και είμαστε πολύ χαρούμενοι με το ασημένιο μετάλλιο» τόνισε ο Γρηγόρης Σχιζοδήμοςμε το φινάλε του τελικού.

Η τετράκωπος άνευ των εφήβων που αγωνίστηκε στον τελικό πήρε την 6η θέση. Οι Ουρούτσι-Μαραγκός-Οικονόμου-Λαπίκοφ πέρασαν 5οι  τα 1000μ. αλλά στα τέλος η βάρκα της Τσεχίας πέρασε μπροστά για να τερματίσουν σε 6:04.96 Την 6η θέση στο μικρό τελικό και 12η στο σύνολο κατέλαβε το τετραπλό σκιφ των Εφήβων. Οι Νάστος-Καπάκογλου-Καταφυγιώτης-Στασινός ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Ρατσίτσε τερματίζοντας σε 6:14.46. Με τα τρία μετάλλια η Ελλάδα κατέλαβε την 5ηθέση στο σχετικό πίνακα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος με πρώτες τις ΗΠΑ (2-3-1) και στη συνέχεια τις Ιταλία (2-1-1),Τσεχία (2-0-1) και Γερμανία (1-2-1).