Επιστρέφει στην Α’ κατηγορία μετά από δέκα χρόνια ο ΠΑΟΚ Σταυρού

paok-stavrouΣαφώς πιο έτοιμος για τα δεδομένα του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ Σταυρού κατάφερε να κερδίσει με 3-1 τον Εθνικό Σοχού και να επιστρέψει στην Α κατηγορία μετά από δέκα χρόνια. Δείτε όλον τον αγώνα σε βίντεο στο τέλος της σελίδας.

Με κύρια συστατικά της νίκης, το πάθος και τα υψηλά στατιστικά ευστοχίας, οι παίκτες του «δικεφάλου» κέρδισαν για 3η φορά φέτος τον Εθνικό, σε ένα γήπεδο όπου βρέθηκαν περισσότεροι από 700 φίλοι των δύο ομάδων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε από πολύ νωρίς να ανοίξει το σκορ με τον Κώστα Χάβο και να κλείσει το ημίχρονο, με γκολ του Φώτη Τσαναξή, γράφοντας το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ο Σοχός φάνηκε να πατάει καλύτερα, ο Τσαναξής σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, από πλάγια θέση στα όρια της μεγάλης περιοχής, με ένα μονοκόματο σουτ, νίκησε τον Γιαννόγλου, κάνοντας το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Το μόνο που κατάφερε ο Εθνικός ήταν να μειώσει σε 3-1 με το αυτογκόλ του Καβάζη.

Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι δε πρόσφερε και το καλύτερο θέαμα από πλευράς ποδοσφαίρου, ωστόσο είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και τέσσερα γκολ. Η διαιτησία του Αγγελάκη και των βοηθών Πάτρα-Ηλία Παπαδόπουλου ήταν άριστη και πέρασε απαρατήρητη από τον κόσμο.

Μετά το τέλος του αγώνα, όλοι οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ αλλά και η διοίκηση, κατέβηκαν οδικά στη πλατεία του Σταυρού και ξεσήκωσαν όλο το χωριό, με κόρνες, πυρσούς, χορό και ατελείωτο γλέντι.

Σκόρερ: Χάβος (21′), Τσαναξής (42′, 52′), Καβάζης (71′ αυτ.).

Διαιτησία: Αγγελάκης (Πάτρας – Παπαδόπουλος).

ΠΑΟΚ: Έλβις, Σαλέπης, Καρακεχαγιάς, Τσουραλάκης, Σαϊμίρ, Μπελές, Τσίτσος, Καβάζης, Πρόκις, Τσαναξής, Χάβος.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Γιαννόγλου, Τσολερίδης, Γραβάνης, Κολώκας, Φραντζεσκάκης, Μπλόκου Λ. Διακόπουλος, Κεσίσης, Πέτκος, Παπαδόπουλος, Κανδύλας.