Βρασίδας Βρασνών: Σαν να μην πέρασε μια μέρα….

βρασίδαςΤην εκτός έδρας νίκη κατέκτησε ο Βρασίδας Βρασνών σήμερα το πρωί στα Λαγκαδίκια, επικρατώντας δύσκολα της τοπικής Φλόγας με σκορ 1-2, σε ένα γήπεδο που μόνο ευχάριστες αναμνήσεις μας ξυπνάει, αφού εκεί αναδειχτήκαμε και τυπικά πρωταθλητές την τελευταία αγωνιστική της περιόδου 2011 – 2012 και για το πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας, επικρατώντας τότε με σκορ 1-4. Από τότε έχουν αλλάξει πολλά και για τις δύο ομάδες εκτός από τον νικητή που παρέμεινε και πάλι ο ίδιος.

Η ομάδα μας κατέβηκε στον σημερινό αγώνα με τρανταχτές απουσίες, κάτι που ανάγκασε τον προπονητή της ομάδας μας, Μίλτο Τραϊκούδη, να προβεί σε αλχημείες στον καταρτισμό της εντεκάδας έτσι ώστε να έχει ένα ανταγωνιστικό σύνολο. Στο ξεκίνημα του αγώνα και πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 3 λεπτά, θα χρειαστεί ο τερματοφύλακας μας Χρήστος Μπαρμακτσίδης να επέμβει σωτήρια δύο φορές και να διαφυλάξει το μηδέν  στην άμυνα, με την ομάδα μας να κάνει και πάλι ένα πολύ κακό ξεκίνημα. Με την πάροδο του πρώτου 10 λέπτου και μετά η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι, αν και ο κόντρα άνεμος δεν της επέτρεψε να δημιουργήσει κάποια πολύ σημαντική ευκαιρία ως το τέλος του ημιχρόνου. Στον αντίποδα, δεν κινδύνεψε κιόλας να δεχτεί κάποιο τέρμα, πλην των ευκαιριών του πρώτου τρίλεπτου, με το 0-0 στο ημίχρονο να θεωρείται θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον άνεμο αρωγό στις προσπάθειες μας, η ομάδα μας επικράτησε εξ αρχής, χάνοντας την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 55ο λεπτό, όταν και σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίνου Κυπαρίσση η μπάλα θα έρθει στο ύψος της μικρής περιοχής, θα αναπηδήσει στο έδαφος και θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και κάτω χωρίς να περάσει όμως την τελική γραμμή, για να απομακρυνθεί εν συνεχεία από τους αντίπαλους αμυντικούς. Το γκολ θα έρθει λιγο αργότερα και στο 68ο λεπτό, όταν ο Άγγελος Κυπαρίσσης, στην επανεμφάνιση του με την φανέλα του Βρασίδα μετά από καιρό, θα δεχτεί την μπάλα πλάγια και δεξιά και με δυνατό, ευθύβολο σουτ θα νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφωντας το 0-1. ‘

Η χαρά μας όμως θα κρατήσει μόλις 2 λεπτά αφού θα δεχτούμε το γκολ της ισοφάρισης μετά από βαθειά σέντρα και αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει την μπάλα από την μικρή της περιοχή.

Στο 75ο λεπτό θα αντικατασταθεί ο απροσπέλαστος στον σημερινό αγώνα, Άγγελος Πλουμούδης, από τον πιο επιθετικογενή Ξενοφών Μανωλούδη, σε μια προσπάθεια του προπονητή μας να δώσει μεγαλύτερη επιθετική πνοή στην ομάδα. Η πίεση θα αυξηθεί στην αντίπαλη άμυνα και σε μια επικίνδυνη σέντρα στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας και υπό την πίεση του Αντώνη Πασαλή που κεροφυλακτούσε, ο αντίπαλος αμυντικός θα σπρώξει μόνος του την μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στην συνέχεια η ομάδα μας θα χάσει άλλη μια κλασική ευκαιρία για να τελειώσει το ματς και αφού δεν το κατάφερε αυτό θα υποπέσει σε πέναλτι στο 83ο λεπτό με τον αντίπαλο όμως επιθετικό να το εκτελεί απελπιστικά άουτ. Στο 85ο λεπτό ο προπονητής μας θα περάσει στην θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος Άγγελο Κυπαρίσση και σε θέση σέντερ φορ τον Γιώργο Λαζαρούδη τον πρεσβύτερο, τον Γερμανό, ο οποίος μετά την θέση του τερματοφύλακα δοκιμάζει και νέα πράγματα στην καριέρα του. Η τοποθέτηση του στην κορυφή της επίθεσης κλείδωσε το ματς αφού άσκησε αφόρητη πίεση με τα τρεξίματα του στους αντίπαλους αμυντικούς ενώ έφτασε δυο φορές σε θέση για γκολ με τους αντίπαλους  όμως αμυντικούς να του παίρνουν κυριολεκτικά την μπουκιά από το στόμα. Έτσι έστω και δύσκολα η ομάδα μας κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης και απέδειξε ότι παρά τις όποιες απουσίες μπορεί να παρουσιάζει πάντα ένα αξιοπρεπές σύνολο.

Να δώσουμε συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα και κατάφεραν για ακόμα μία αγωνιστική αγωνιστική να αποδείξουν ότι η ομάδα μας παίζει πάντα για την νίκη αδιαφορώντας για το κίνητρο του αντιπάλου. Η μέρα και η ώρα του αγώνα είχαν ως αποτέλεσμα πολλά βασικά στελέχη να απουσιάζουν αλλά όσοι βρέθηκαν εντός των τεσσάρων γραμμών σήμερα απέδειξαν ότι  δεν κατεβαίνουν απλά για να βγάλουν μια υποχρέωση αλλά ιδρώνουν για την νίκη. Ευχόμαστε να συνεχίσουμε έτσι ως το τέλος του πρωταθλήματος και να καταφέρουμε στο τέλος να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε.